• Kolejny sukces Karola!

          • 9 marca 2024 r. odbyła się finałowa gala konkursu SACRUM w literaturze i Sztuce w Szkole Podstawowej Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu. Naszą szkołę reprezentował Karol Winiarski w kategorii recytacja. W poruszający sposób przedstawił wiersz "Chrystus miasta", zdobywając zaszczytne III miejsce. W oczekiwaniu na wyniki wszyscy uczestnicy zmagań konkursowych zostali zaproszeni na obiad. W ich intencji Arcybiskup Adam Szal odprawił także Mszę świętą. Był to niezapomniany dla wielu uczestników konkursu dzień. Piękna dekoracja, gościnność Sióstr Niepokalanek i ciepłe słowa wypowiedziane przez wielu zaproszonych na galę Gości dopełniły sobotnie spotkanie ze sztuką.

            A.Maraj

          • Dzień Kobiet

          • Wszystkim Paniom z okazji Dnia Kobiet składamy najserdeczniejsze życzenia. Niech to święto będzie dla Was czasem zasłużonego relaksu, uśmiechów i miłych niespodzianek!

          • 6 marca odbył się rejonowy etap XXIV Wojewódzkiego Konkursu SACRUM w literaturze i SZTUCE w WDK w Rzeszowie

          • 6 marca odbył się rejonowy etap XXIV  Wojewódzkiego Konkursu SACRUM w literaturze i SZTUCE w WDK w Rzeszowie. Wśród wielu uczestników poezji śpiewanej i recytacji wybranych wierszy znaleźli się Karol Winiarski i Wojciech Kowalczyk. Godnie reprezentowali naszą szkołę. Karol został laureatem konkursu i otrzymał nominację na finałową galę do Jarosławia. Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych wspaniałych osiągnięć podczas finału, który odbędzie się w najbliższą sobotę.

            A. Maraj

          • Pasowanie na czytelnika

          • 1 marca 2024 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelnika biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klasy I do grona czytelników. Pierwszoklasiści udali się w podróż pirackim statkiem do Książkolandii, gdzie czekały na nich książki wraz z bajkowymi postaciami. Pod dowództwem kapitana Filipa i majtka Frania dopłynęli oni do lądu, wesoło śpiewając szanty. Następnie powitała ich Panna Wodna (Gabi), która miała dla nich zagadki i zapoznała ich z regulaminem biblioteki szkolnej w formie prezentacji multimedialnej. Na lądzie czekała na uczniów Calineczka (Weronika), która zaprosiła ich do świata baśni.  Kolejną postacią napotkaną w Książkolandii była Królowa Książek (Basia), która opowiedziała o swoich kłopotach i przedstawiła swoje prośby. Z kolei Neptun (Milena), władca mórz… w tym Morza Wiedzy opowiedział, co jest prawdziwym bogactwem człowieka. Później p. Dyrektor, wielką księgą dokonał uroczystego pasowania uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego  wydarzenia uczniowie otrzymali pamiątkowy dyplom, zakładki, bajeczkę. Ponadto dostali też  książki pt. ,,Pierwsze abecadło’’, które  nasza szkoła otrzymała od Instytutu Książki w ramach kampanii ,, Mała książka – wielki człowiek’’. Strategicznym celem tego projektu jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na koniec głos zabrał p. Dyrektor, mówiąc o wartości książki w życiu dziecka oraz o potrzebie rozwijania czytelnictwa. W miłej atmosferze,  w korowodzie bajkowych postaci, w towarzystwie bohaterów mitycznych, w które wcielili się uczniowie klasy II, III i IV podróż ta dobiegła końca.

            Życzę Wam Pierwszoklasiści ciekawych podróży i wspaniałych przygód z książką.

            Danuta Pająk

          • XXIV Wojewódzki Konkurs SACRUM w literaturze i SZTUCE

          • 9 marca 2024r. odbędzie się w Jarosławiu uroczysta gala wręczenia nagrodzonym uczniom w konkursie plastycznym nagród. Naszą szkołę reprezentują Ola Zuzak i Marysia Salamon, które są autorkami plastycznych interpretacji wybranych wierszy. A. Maraj

          • Warsztaty edukacyjno - kulinarne

          • 26 lutego 2024 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjno - kulinarne prowadzone przez Panią dietetyk Paulinę Podlasek z Gabinetu Dietetycznego Bonne Santé z Dębicy, we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa w ramach „Programu dla szkół”, który jest realizowany w naszej szkole od wielu lat, finansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu krajowego. Uczestniczyły w nich klasy I-V. Zajęcia te miały na celu pomóc kształtować nawyki żywieniowe u dzieci, tak aby były zdrowe i zdrowo się rozwijały. Prowadzone warsztaty odbywały się w formie edukacyjno – kulinarnej. W ramach zajęć uczniowie mieli możliwość przygotowania i skosztowania pasty twarogowej z ogórkiem i szczypiorkiem oraz koktajlu owocowo-warzywnego. Na podsumowanie zajęć klasy otrzymały zestawy do zakładania ogródka klasowego. Dzięki temu uczniowie zbierają informacje na temat uprawy roślin w warunkach szkolnych oraz pielęgnacji poszczególnych roślin. Sadzą nasiona lub sadzonki w skrzynkach, donicach itp. Następnie w trybie ciągłym prowadzą dzienniczek obserwacji wzrostu i pielęgnacji roślin.

          • Integracja międzyszkolna

          • 28. 02. 2024 r. klasy I-III naszej szkoły udały się z wizytą do Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego we Frysztaku. Mogły tam obejrzeć przedstawienie pt. "Wesołe wierszyki i piosenki" w wykonaniu uczniów Ośrodka, uczęszczających również do klas I-III. Odbyły się też zajęcia integracyjne z Panią psycholog, a na koniec przygotowany był dla nas słodki poczęstunek. Była to bardzo miła wizyta. Dziękujemy serdecznie Wychowawcom klas I-III SOSW za zaproszenie i ciepłe przyjęcie.

          • Wizyta przedszkolaków w szkolnej bibliotece.📚📚

          • Utrwalając poznane tematy przedszkole udało się do szkolnej biblioteki w celu bliższego zapoznania się z zawodem bibliotekarza oraz w celu poszerzenia wiedzy na temat różnorodnej literatury. Dziękujemy Pani Danusi za oprowadzenie nas po bibliotece i przybliżeniu nam pracy bibliotekarza.

          • Stres egzaminacyjny

          • Stres jest reakcją naszego organizmu na rozmaite wydarzenia, które nas spotykają i które wymagają mobilizacji sił, aby z nimi sobie poradzić. Często jest związany z naszymi oczekiwaniami i lękiem, że z czymś sobie nie poradzimy lub coś będzie dla nas za trudne, np. klasówka, egzamin szkolny. Stres pojawia się również wtedy, gdy coś nam zagraża (mniej lub bardziej realnie), np. choroba własna lub kogoś bliskiego, powódź, dokuczanie ze strony rówieśników. Wielu z nas odczuwa stres, gdy dotykają nas wydarzenia, które uważamy za niemiłe i przykre, ale to uczucie towarzyszy ludziom również podczas pozytywnych wydarzeń, takich jak: przeprowadzka, wakacje, ślub, lub poznanie nowej osoby.

            Do pewnego poziomu stres ułatwia nam wykonywanie zadań: mobilizuje do działania, dodaje energii, ułatwia koncentrację uwagi. Kiedy jednak jest zbyt duży może działać destrukcyjnie - odbiera nam energię, powoduje, że nie możemy się skupić, jesteśmy rozdrażnieni, czujemy się zmęczeni i odczuwamy różne dolegliwości fizyczne. Różne sposoby radzenia sobie ze stresem mogą okazać się pomocne w zależności od sytuacji, która powoduje, że jesteśmy zestresowani, a także w zależności od czasu trwania tej sytuacji.

            Poniżej umieszczamy materiały jak radzić sobie ze stresem, skierowane do uczniów i rodziców, opracowane przez CKE.

          • Szkolne Przygody Gangu Mocniaków

          • W klasach I-III realizowany jest program edukacyjny Szkolne Przygody Gangu Mocniaków, fundowany przez sieć sklepów Biedronka. Jego celem jest edukacja dzieci w zakresie prawidłowej i zbilansowanej diety, zgodnie z zasadami talerza zdrowego żywienia i zaleceniami przygotowanymi przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, które określają propozycje poszczególnych grup produktów w całodniowej diecie. Dzięki materiałom dostępnym w programie (naklejki, maskotki, dzienniczki) uczniowie będą mogli wypracować nawyki prawidłowego odżywiania, pod czujnym okiem rodziców i nauczycieli. 🍌🍍🥖🐟🥑 

          • Mobilne Planetarium już wkrótce

          • Informujemy, że już niedługo 05. kwietnia w naszej szkole zawita mobilne planetarium. W ofercie są przygotowane seanse zarówno dla najmłodszych jak i uczniów klas starszych.

            Tematy do wyboru dla Przedszkolaków oraz uczniów klas 1 - 3:

            1. Mój Kosmos - projekcja animowana, przedstawia planetę Ziemię, Księżyc oraz cały układ słoneczny. Dodatkowo zapoznajemy dzieci z pojęciem sondy kosmicznej, planetoidy czy komety. Wszystko kończy animacja o dinozaurach. Czas seansu to 30 minut. Forma animowana.

            2. Ekologia - projekcja o efekcie cieplarnianym i jego wpływie na środowisko, zaśmiecanie Ziemi oraz jak  o nią dbać. Informacje o cyklu hydrologicznym, obiegu wody na planecie oraz zaśmiecaniu kosmosu. Czas seansu to 30 minut. Forma animowana.

            3. Mikołaj Kopernik - przybliżenie postaci słynnego astronoma i jego osiągnięcia przedstawione w formie dostosowanej dla dzieci młodszych. W projekcji także budowa układu słonecznego oraz animacja o dinozaurach. Czas seansu to 30 minut. Forma animowana.

            4. Nasza Ziemia - ciekawostki na temat układu słonecznego, wnętrza Ziemi, powstania gór i pustyni. Poruszymy również temat budowy wnętrza planet, a projekcję zakończy animacja o małym dinozaurze. Czas trwania 27 minut.

            Tematy dla młodzieży klas 4 - 8.

            1. Kolorowy Wszechświat - seans o czasie trwania 35 minut. Historia słynnych misji Apollo na księżyc, budowa układu słonecznego, tematy związane z zorzą polarną, budową teleskopów jak również informacje o mgławicach i galaktykach. Projekcję kończy krótka animacja.

            2. Tajemnice Wszechświata - seans edukacyjny dla młodzieży trwający 29 minut. Odkrywamy tajniki wszechświata, ukazujemy powstanie planety Ziemi jej ewolucje, zmiany zachodzące na naszej planecie do dnia dzisiejszego. Dedykowany młodzieży w klasach 7 - 8.

            3.Świat Dinozaurów - seans o pradawnych gatunkach dinozaurów oraz ewolucji człowieka. Projekcja trwająca 30 minut.

             

            Koszt uczestnictwa w seansie wynosi 12 złotych.

            W  cenie biletu możliwość zrobienia zdjęć w roll-up (postać kosmonauty lub dinozaury).
            Zdjęcia gratis, we własnym zakresie.

            Zachęcamy wszystkich naszych uczniów do udziału w tym wydarzeniu.

            https://www.facebook.com/mojkosmos

          • Walentynki w naszej szkole

          • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowano „Pocztę walentynkową”.

            Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe do odpowiednio przygotowanej skrzynki.

            14 lutego 2024 roku odbyło się oficjalne wręczenie tych walentynek. Była to okazja do okazania sobie serdeczności, życzliwości i ciepła. Przewodniczący SU Karol W. i polonistka p. Anna M. odczytali „Hymn o miłości” św. Pawła, a opiekunka SU p. Danuta P. wiersz Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej.

            Dzień ten ma przypominać nam o tym, co w życiu jest najważniejsze – o miłości.

            Danuta Pająk

          • XVII Rajd Pieszy o puchar przechodni Starosty Strzyżowskiego

          • Zapraszamy wszystkich na XVII Rajd Pieszy o puchar przechodni Starosty Strzyżowskiego, który odbędzie się 24 lutego (sobota) 2024 r. na trasie Wiśniowa (Zespół Parkowo Dworski  i Folwarczny) – Jazowa – Rezerwat przyrody “Herby” – Wiśniowa (Zespół Parkowo Dworski  i Folwarczny).

            Udział w rajdzie jest całkowicie bezpłatny! Obowiązuje limit uczestników: 300 osób.
            Regulamin i mapka w załączeniu, a poniżej plakat promujący wydarzenie.
            Raz jeszcze serdecznie zapraszamy do wspólnej aktywności!

          • Walentynki

          • ❤️❣️❤️14 lutego obchodzimy Walentynki. Z tej okazji Samorząd Uczniowski organizuje w naszej szkole Pocztę Walentynkową. Celem tej akcji jest pomoc dzieciom w wyrażaniu swoich uczuć, a także rozwój umiejętności społecznych. Zachęcamy wszystkich uczniów do przygotowania kartek walentynkowych z życzeniami skierowanymi do bliskiej osoby.    Kartki walentynkowe będą zbierane na długiej przerwie 13- 14 lutego 2024r. przez Samorząd Uczniowski.  Uroczyste wręczenie odbędzie się 14 lutego.  Zapraszamy do zabawy. ❤️❣️❤️

          • Wyjazd przedszkolaków i klas 1-3 na spektakl teatralny „Alicja w zaczarowanej krainie”👧🎭🎬

          • 18.01.2024 przedszkolaki wraz z klasami 1-3 udali się do Domu Kultury w Strzyżowie na spektakl teatralny „Alicja w zaczarowanej krainie” jak zawsze spektakl zaprezentowany przez Katolicki Teatr Edukacyjny był przygotowany na najwyższym poziomie. Dzieci przeniosły się w świat magii. Świadczyła o tym nie tylko tematyka spektaklu, jak również kostiumy, efekty świetlne i wystrój. Były one bardzo atrakcyjne i przykuwały uwagę widza. Dzieci były zachwycone spektaklem i cała oprawą, z zaangażowaniem uczestniczyły we wspólnej zabawie.

          • Spotkanie z Rodzicami

          • Przypominamy, że w najbliższy piątek w godzinach 16:00 - 18:00 odbędzie się spotkanie z Rodzicami. Rozpoczynamy zebraniem ogólnym na auli, następnie wychowawcy w klasach przekażą informację o wynikach klasyfikacji śródrocznej z przedmiotów i z zachowania.

            Dla Rodziców uczniów klasy ósmej przewidziane jest także krótkie spotkanie z przedstawicielami dwóch szkół ponadpodstawowych, w czasie którego przedstawiona zostanie oferta tych szkół.

            Serdecznie zapraszamy.

          • Dzień Seniora 2024

          • 23. stycznia 2024 r. w naszej szkole zagościli Dziadkowie i Babcie naszych uczniów oraz Seniorzy lokalnej społeczności. Podczas tej ważnej uroczystości swoje zdolności wokalne, muzyczne i aktorskie zaprezentowali uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki. Zaśpiewał również szkolny chór. Rada Rodziców przygotowała dla dostojnych Gości poczęstunek. Moc życzeń dla Seniorów przekazali również obecni Wójt Gminy Frysztak, Pan Jan Ziarnik, proboszcz parafii Stępina ks. Marian Płonka oraz były Dyrektor szkoły, Pan Janusz Zarszyński.

            Nie zabrakło wspólnego śpiewu i biesiadowania. Dzień Seniora wpisał się już na stałe do kalendarza świąt naszej szkoły. Jest nam serdecznie miło gościć osoby, bez których nie istniałoby życie rodzinne.

            Spotkanie to było również okazją do zaprezentowania osobom starszym spotu przygotowanego w ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem osób starszych podejmowanych przez Policję.

            Dziękujemy wszystkimi obecnym za tak liczne przybycie i jeszcze raz życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności.

          • Lekcja języka polskiego w klasie V

          • W ramach lekcji języka polskiego uczniowie klasy V odegrali na podstawie omawianego scenariusza sztukę pt. "Demeter i Kora". Samodzielnie przygotowali rekwizyty i kostiumy. Rewelacyjnie wcielili się w postacie mitologiczne i wykazali umiejętnościami aktorskimi. Gratulujemy odwagi i życzymy dalszego kreatywnego rozwoju.

          • Ferie z GOK-iem

          • Gminny Ośrodek Kultury zaprasza dzieci w wieku szkolnym na Ferie z GOK Frysztak.

            Zapisy do 26 stycznia pod nr tel. 17 2777 044. Liczba miejsc ograniczona.

            Już 29. stycznia zaplanowane jest przedstawienie teatralne "Pippi Skarpetka".

            Szczegóły na plakatach poniżej!