Przygotowanie i współpraca.
Udekorowana sala, w tym sprzęt komputerowy, dyktafon, mikrofon, notatki…, okazja do wspólnego spotkania.
Uznaliśmy, że „Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka” to czas na rozmowę, czas do przekazania poglądów, wyrażenia swoich myśli.
Był to dzień, kiedy mogli spotkać się najmłodsi wychowankowie z najstarszymi w Zespole Szkół w Stępinie i to co najważniejsze, rozmawiać na ten sam temat, bez względu na wiek, wzrost i doświadczenie.
W przygotowanie do Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka włączyli się wychowawcy, którzy omówili kwestie zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka podczas grupowych spotkań w klasie, tym samym wybierając delegatów do szkolnej debaty.
Niektóre dzieci wykazały się kreatywnością – samodzielnie przygotowane plakaty, transparenty były bardzo pomocne. Wykonany we współpracy z rodzicami i uszyty przez babcię transparent prezentował się pięknie.
Czas na dyskusję, wyrażanie poglądów, myśli…
Zaproszeni delegaci oddziału przedszkolnego oraz delegaci poszczególnych klas zajęli miejsca – niektórzy przygotowali swoje pomoce, materiały, które miały pomagać w porządkowaniu myśli i wyrażaniu własnego zdania. Następnie przypomnieliśmy delegatom, w jakim celu spotkaliśmy się i o czym będziemy dyskutować, ponieważ najmłodsi stwierdzili, że „zapomnieli, po co przyszli”. Posłużyliśmy się materiałami edukacyjnymi dostępnymi w sieci, gdyż obraz pomaga dziecku otworzyć się i zarazem swobodnie wypowiadać. Każdy mógł zabrać głos. Młodsze dzieci na równi ze starszymi wyrażały swoje zdanie na temat znajomości swoich praw. Każda wypowiedź została nagrana. Używaliśmy dyktafonu, chcieliśmy uchwycić każdy głos, dokładnie zarejestrować wypowiedzi.
Muzykoterapia, za dużo powiedziane, ale…
Niezwykle cennym sposobem na zebranie myśli i odprężenie się jest słuchanie muzyki. Wysłuchując piosenki, tym samym relaksując się, dzieci przygotowywały się do dalszego debatowania. Towarzyszyły temu miłe spojrzenia, uśmiech, próba wyrażania emocji pozytywnych, zaduma i powaga. Piosenka umilała nam spotkanie i pozwoliła debatować wszystkim, a mianowicie: przedszkolakom, dzieciom, młodzieży oraz nauczycielom z panem dyrektorem na czele.
Refleksje…
Dzieci potrafią zabierać głos - pięknie wyrażają swoje myśli, które są mądre, przemyślane i dojrzałe.
Posługują się notatkami, ale przeważają spontaniczne wypowiedzi .
Swobodne wypowiedzi są najwartościowsze.
Cieszę się, że tej dyskusji towarzyszyła powaga na równi z radością. Przemyślane wypowiedzi i te, które rodziły uśmiech na twarzach delegatów, szczere uściski, na długo pozostaną w pamięci.
Natomiast wielopokoleniowe zaangażowanie w przygotowanie transparentu przeszło moje oczekiwania, było to bardzo miłe zaskoczenie.
Dowodzimy, że naprawdę świętowaliśmy…
Mini relacja z debaty szkolnej (wypowiedzi dzieci, przeplatane fragmentami nagrania z filmu lub dyktafonu, wsparte zdjęciami) dostępna na: https://youtu.be/AsE-4pZkPpU
O emocjach, uczuciach, jakie towarzyszyły dzieciom podczas debaty, ukaże się artykuł w naszej szkolnej gazetce w grudniowym numerze.
W imieniu własnym oraz w imieniu koleżanki Danusi Pająk zachęcam do przeczytania opinii delegatów, dziękujemy wszystkim za współpracę.
Małgorzata Tabak - Godek