Wakacje
Dziękujemy za całoroczną pracę.
Uczniom, Nauczycielom, Rodzicom życzymy udanego wypoczynku, samych pogodnych dni oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.
Do zobaczenia we wrześniu....:)
ŻYCZY DYREKTOR ORAZ GRONO PEDAGOGICZNE
Wakacje
Dziękujemy za całoroczną pracę.
Uczniom, Nauczycielom, Rodzicom życzymy udanego wypoczynku, samych pogodnych dni oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.
Do zobaczenia we wrześniu....:)
ŻYCZY DYREKTOR ORAZ GRONO PEDAGOGICZNE
Przez długi czas planowaliśmy klasową wyprawę. W końcu nam się udało - we wtorek 27 czerwca 2017 r. pod opieką pani Małgosi wyruszyliśmy…
Zebraliśmy się u naszego kolegi Czesia o godzinie 14.00. Rozmawialiśmy, bawiliśmy się z pieskiem i poszliśmy - przemierzaliśmy łąki, szliśmy przez las, na górę Chełm, gdzie podziwialiśmy uroki przyrody i piękne widoki. Dzięki górkom spaliliśmy troszkę kilogramów. Droga minęła na wesołych rozmowach i śmiechach.
Z góry Chełm zeszliśmy bardzo szybko, ponieważ gonił nas natrętny szerszeń, który odprowadził nas aż do domu Marcela. Zatrzymaliśmy się, aby odpocząć, napić się i dodać sobie energii. Mama kolegi ,,przyjęła nas z otwartymi ramionami" - częstowała sokiem i różnymi słodkościami. Lody były wyjątkowo smaczne.
Później wyruszyliśmy do państwa Pietruszków. Zostaliśmy powitani arbuzem i przegryzką. Rodzice Filipa i Oskara przygotowali kilka rodzajów pizzy, których nie byliśmy w stanie policzyć, każda z nich była inna i bardzo pyszna - margaritta, z kurczakiem, z salami, z boczkiem, z tuńczykiem, z szynką… Jako dodatek były kapary, oliwki i pomidorki koktajlowe. Dzięki nim przytyliśmy kilka kilogramów.
W trakcie tego spotkania śmialiśmy się i rozmawialiśmy, a co najważniejsze byliśmy RAZEM. Wymyślaliśmy zabawy, spędzaliśmy miło czas. To był wesoły dzień. Chociaż pogoda spłatała nam figla, to nas nie zniechęciło, by dobrze bawić się.
Dziękujemy państwu Pietruszkom za przyjęcie nas na swoje podwórko, mamie Marcela za gościnność oraz pani Małgorzacie Tabak - Godek za sprawowaną opiekę.
Życzymy miłych i udanych wakacji - Jola, Bernadetta, Marcel
W imieniu własnym oraz w imieniu moich wychowanków serdecznie dziękuję babci Czesia za dobre słowo na powitanie grupy, państwu Rakowskim i państwu Pietruszkom za wspaniałe przyjęcie i pomoc w realizowaniu celów wychowawczych klasy oraz spełnianiu dziecięcych marzeń.
Wychowawca klasy V
21 czerwca 2017 r. uczniowie klasy piątej i szóstej, pod opieką pani Beaty Winiarskiej, gościli w Gimnazjum Publicznym we Frysztaku. Wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Cieszynie mieli okazję obejrzeć spektakl w wersji anglojęzycznej, pt. „Postcards”, który został opracowany na podstawie książki Dariusza Rekosza „Pocztówka z Toronto”. Podziwialiśmy wspaniały występ grupy Młodych Artystów, tj. uczniów gimnazjum . Zachwycali publiczność zarówno umiejętnościami językowymi jak i wokalnymi. Niektórzy przejawiali bardzo duży potencjał aktorski.
Więcej o przedstawieniu na stronie: http://gimnazjum.frysztak.pl/?p=2605#more-2605
Życzymy dalszych sukcesów na „deskach” teatru i nie tylko.
Składam serdeczne podziękowanie Dyrektorowi Gimnazjum Publicznego we Frysztaku, panu Januszowi Czekajowskiemu oraz Pani Małgosi Filar i pani Annie Arciszewskiej za zaproszenie i dotychczasową współpracę w ramach kształtowania świadomości językowej uczniów.
Małgorzata Tabak-Godek
Niedzielne, z przedzierającym się słońcem popołudnie, 18 czerwca 2017 roku…
Społeczność szkolna zebrała się, aby świętować Dzień Rodziny- mamy, taty, siostry oraz brata. Na powitanie Patrycja Armata, w roli konferansjera, próbowała rozśpiewać publiczność słowami „Na dobre i na złe – jest rodzina… Na dobre i na złe – niech się trzyma…”. Było to hasło przyświecające tej uroczystości. Następnie oddała głos panu Januszowi Zarszyńskiemu, dyrektorowi szkoły, który przywitał serdecznie zebranych, wyraził zadowolenie ze wspólnego świętowania i zaprosił do obejrzenia bogatego programu artystycznego.
Jako pierwszy wystąpił chór „Polone’a”, pod batutą pana Janusza Strzępka. Chórzyści wraz z absolwentami naszej szkoły, wprowadzili nas w świąteczny, radosny i zarazem wakacyjny nastrój.
Następnie przedszkolaki, pod czujnym okiem pani Małgosi Garnczarskiej, wypracowały projekt, tematycznie związany z rodziną, przygotowały słowo mówione i śpiewane dla swoich rodziców i gości, dla rówieśników i starszaków.
Po wystąpieniu najmłodszych, głos zabrali uczniowie klasy szóstej, tj. Hubert Kudłacz, Małgosia Wojnarowska oraz Wiktoria Piękoś, wyśpiewując piosenki anglojęzyczne, które zaprezentowali w kolejnej już edycji gminnego konkursu „We are the music” . Z niecierpliwością na swoje wystąpienie czekali uczniowie klasy V oraz gimnazjaliści - Patrycja Armata i Maciej Opielowski, którzy utwierdzali wszystkich, że rodzina jest potrzebna… na dobre i na złe. I za to im bardzo dziękuję.
Gościem specjalnym była pani Gabriela Godek, absolwentka naszej szkoły. Okazuje się, że chętnie do nas wraca, ale już nie jako uczennica, ale jako praktykantka. Wiemy, że jej głos brzmi pięknie, kilka lat temu, w szkolnym chórze „grała pierwsze skrzypce”, a w tym uroczystym dniu zaśpiewała solo piosenkę pod tytułem „Świat się nie kończy” wraz z chórkiem, który „stworzyła na poczekaniu” . Niezmiernie mnie cieszy to, że przyjęła moje zaproszenie w ramach praktyki i szeroko pojętej współpracy.
Pani Bernadeta Zuzak wraz z grupą teatralną (po przedstawieniu zasługują na takie miano)przekonała zebranych, że na dobre i na złe jest rodzina, ale również ekologia może łączyć nas. Przedstawiona historia pewnej Kasi wywołała uśmiech i radość na twarzach publiczności.
Uczennice klasy IV przygotowały układ akrobatyczno-taneczny. Był to ich debiut. Pan Piotr Świrad dbał o bezpieczeństwo, wspierał, asekurował dziewczynki, a następnie z Hubertem Kudłaczem, Sylwią Janik, Jakubem Trzeciakiem, Wiktorią Piękoś i Małgosią Wojnarowską zachwycali pięknymi głosami, wspaniałymi piosenkami i grą na instrumentach muzycznych.
Tanecznym krokiem, żywym, rytmicznym tańcem, a mianowicie krakowiakiem, w wykonaniu klasy III, pod opieką pani Patrycji Pająk zakończyliśmy występy artystyczne naszych uczniów.
Pani Anastazja Godek, pani Beata Winiarska, pani Małgorzata Garnczarska, pani Katarzyna Walczak- Armata i pani Magdalena Kolbusz- Wójcik przygotowały upominki dla gości z najserdeczniejszymi życzeniami. Do życzeń dołączyły się wszystkie dzieci, a w szczególności dziewczynki z klasy IV oraz wychowankowie pani Anastazji, którzy włożyli swój wkład pracy w przygotowanie kwiatów.
Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Agnieszka Danek, w swoim wystąpieniu złożyła wszystkim zebranym najserdeczniejsze życzenia, podziękowała za współpracę i zaprosiła do korzystania z atrakcji, jakie zostały przygotowane przez rodziców, przy współpracy z nauczycielami i uczniami. Zjeżdżalnia, ściana wspinaczkowa, malowanie twarzy, modelowanie balonów były przyjemnością dla dzieci, w głównej mierze dla najmłodszych i uczniów szkoły podstawowej. Rodzice przygotowali poczęstunek dla uczniów naszej szkoły oraz bufet dla gości. Sklepik szkolny również oferował bogaty asortyment produktów i ceny „na kieszeń każdego”. O to zadbała pani Magdalena Kolbusz Wójcik przy dużej pomocy pani Katarzyny Walczak-Armaty.
Wszyscy jesteśmy przekonani, a w głównej mierze pani Andżelika Pęczar i pani Anastazja Godek, że hasło tej uroczystości WSZYSTKIM zebranym zostanie na długo w pamięci. A zatem: „Na dobre i na złe – jest rodzina… Na dobre i na złe – niech się trzyma…”.
Zapraszamy do fotorelacji pana Waldemara, pani Moniki i pani Kasi.
Pani Agnieszka Danek przygotowała listę „Aktywnych Rodziców” w bieżącym roku szkolnym, w tym imiona i nazwiska rodziców, którzy współpracowali przy organizacji Dnia Rodziny. Patrz - zakładka „Rada Rodziców 2016/2017” .
Dziękuję Patrycji Armacie za profesjonalne pełnienie funkcji konferansjera podczas tej uroczystości, a także WSZYSTKIM, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego przedsięwzięcia.
Małgorzata Tabak - Godek
W dniach 31.05 – 02.06.2017 roku w ramach projektu edukacyjnego „Razem do przyszłości” odbyła się wycieczka na trasie Krynica – Muszyna – Kraków. Jej uczestnikami byli uczniowie klasy I i II gimnazjum, którzy wyrazili zainteresowanie i chęć udziału w zajęciach dodatkowych z geografii i fizyki.
Po dotarciu na miejsce, na uczniów czekało wiele ciekawych atrakcji między innymi spacer po Krynicy, podziwianie cerkwi w Złockiem, zwiedzanie ogrodów sensorycznych oraz ,,Izby Leśnej’’. Uczniowie mieli możliwość spotkania oraz wysłuchania prelekcji
z leśnikiem, podróżnikiem oraz osobą, która wdrożyła ich w zasady BHP.
Z dużym zainteresowaniem przemierzaliśmy mofety i wodne skarby Tylicza. Wiele emocji wywołało wspólne rozwiązywanie ,,Questu’’, który umożliwił integrację naszej młodzieży z pozostałymi uczestnikami projektu z innych szkół.
Na zakończenie wyjazdu udaliśmy się do Krakowa do Ogrodów Doświadczeń, gdzie mogliśmy znaleźć praktyczne zastosowanie naszej wiedzy z zakresu fizyki i geografii. Przez bogatą i bardzo rozbudowaną ofertę wyjazdu, każdy z uczestników mógł wynieść coś dla siebie.
Opiekunowie wycieczki:
Andżelika Pęczar
Patrycja Pająk
30 maja 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w podsumowaniu Gminnego Konkursu Plastyczno – Literackiego „Trzeźwa Głowa” w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym we Frysztaku .
Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gminy Frysztak. Do konkursu zgłoszonych zostało bardzo dużo prac - 84 prace plastyczne i 24 prace literackie. Nagrodzono 23 prace plastyczne oraz 8 prac literackich, w tym uczniów naszej szkoły.
W kategorii praca plastyczna zostali nagrodzeni:
Filip Pietruszka, Bartłomiej Bykowski – I miejsce,
Bernadetta Budnik, Karolina Winiarska, Dominika Stanek - II miejsce.
W kategorii praca literacka została nagrodzona Jolanta Winiarska
Serdecznie dziękujemy Organizatorom konkursu za miłe przyjęcie i za prawdziwą „ ucztę” – fotorelacja daje prawie pełny obraz tego co kryje się pod słowem „uczta” . Sponsorom dziękujemy za cenne nagrody.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy - Patrycja Pająk, Małgorzata Tabak-Godek.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii OKRUCHY POEZJI - WIERSZE UCZNIÓW KLASY VI.
W dniach od 22 do 24 maja 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół w Stępinie wraz z opiekunami uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do stolicy Polski – Warszawy. Był to długo planowany wyjazd ze względu na koszty i miejsca, które bardzo chcieliśmy zwiedzić. Dzięki przychylności i profesjonalizmowi przewodnika, który zobowiązał się oprowadzić naszą wycieczkę po stolicy – panu Sławomirowi Kulisiowi, udało się zrealizować wszystkie punkty planu, który obejmował następujące atrakcje:
1. dzień – poniedziałek (22 maja): ok. 11:30 – „Czy leci z nami pilot?...” - zwiedzanie Portu Lotniczego im. Chopina (Okęcie) – Terminal A i B (poziom odlotów i przylotów), taras widokowy; 12:30 – 13:30 – „Po Warszawie z przesiadkami” – podróż pociągiem miejskim i dwoma liniami metra – start z podziemnego dworca kolejowego Warszawa Lotnisko Chopina, skąd przejazd koleją miejską SKM i metrem linii M1/M2 na st. Stadion Narodowy; 13:45 – 15:15 – „Chłopaki nic się nie stało!” - zwiedzanie Stadionu Narodowego – Trasa „Piłkarskie Emocje” ze zwiedzaniem szatni i zakamarków; 15:15 – 15:45 – przejazd (bus) 15:45 – 18:00 – „Bazyliszek i inne piękności” - zwiedzanie Starówki (na trasie m.in. Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Katedra św. Jana, Kanonie, Rynek Starego Miasta, Barbakan, mury miejskie, Pomnik Małego Powstańca); zwiedzania krypt Archikatedry (groby m.in.: Henryka Sienkiewicza, Króla Stanisława Augusta, prezydentów: Narutowicza i Mościckiego, gen. Sosnkowskiego, książąt mazowieckich, prymasów Polski: Hlonda, Wyszyńskiego, Glempa i in.).
2. dzień – wtorek (23 maja) 08:30 – 9:00 – przejazd do Żelazowej Woli (bus) 9.00 – 10.00 – „U Frycka nad Utratą” – zwiedzanie parku i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina; 10.00 – 11.00 – przejazd do Warszawy (bus) 11.00– 12.00 - „Historia w kamieniu zaklęta” - zwiedzanie Cmentarza Powązkowskiego ( Powązki Wojskowe); 12.00 – 12.30 – przejazd (bus) 12.30 – 14.00 – „Od kolumny do kolumnady” – spacer ze zwiedzaniem: Plac Zamkowy z Kolumną króla Zygmunta - Krakowskie Przedmieście (m.in. Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, Kościół św. Krzyża) i Pl. Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza; 14.30 – 16.30 - „Zapraszamy na pokoje” - zwiedzanie Zamku Królewskiego (tzw. Trasa Zamkowa - m.in.: Apartament Wielki, Apartament Króla Jegomości, Sale Sejmowe, Pokój Canaletta oraz Sale Matejkowskie); 16:30 – 17.15 – „Nad dachami Warszawy” - wejście na taras widokowy Kościoła św. Anny; 17.15 – 18.30 – „Warszawskie powstania” – krótkie wizyty pod pomnikami: Powstania Warszawskiego i Powstania w Getcie Warszawskim (przejazd autokarem z postojami).
3. dzień – środa (24 maja) 7.30 – 8.30 – przejazd do Warszawy (bus) 8.30 – 12.00 - „W orbicie Kopernika” – zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik i jego otoczenia (bulwary wiślane, Pomnik Syreny, Park Odkrywców, ogrody na dachu); 12.00 – 12.45 – czas wolny na zakup pamiątek; 13.15 – 13.45 – „Pekin w Warszawie” – krótka wizyta pod Pałacem Kultury i Nauki; 14.00 – 14.30 – „Śmigła, lufy, gąsienice…” – zwiedzanie wystawy plenerowej Muz. Wojska Polskiego; 15.00 – 16.30 - „W ogrodach króla Stasia” - spacer ze zwiedzaniem Łazienek Królewskich (m.in. Pałac Belweder, Pomnik Chopina, Pałac na Wyspie, Teatr na Wyspie, Pałac Myślewicki, Stara Pomarańczarnia); ok. 16.30 – „Adieu Varsovie!” - pożegnanie i wyjazd.
W imieniu swoim, wszystkich uczniów biorących udział w wycieczce oraz opiekunów: Danuty Pająk, Małgorzaty Tabak-Godek, Katarzyny Walczak-Armaty i Krzysztofa Winiarskiego składam serdeczne podziękowania Komisji do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Frysztaku za dofinansowanie wycieczki, przewodnikowi – panu Sławomirowi za poświęcony nam czas podczas zwiedzania, ogromną wiedzę i życzliwość oraz właścicielom „Karczmy pod Bażantem” za wspaniałe warunki mieszkaniowe, pyszne posiłki, dyskotekę, życzliwość i wspaniałe poczucie humoru.
Do zobaczenia Warszawo!
Anna Maraj
W dniu 21 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w powiatowych eliminacjach konkursu wiedzy o ruchu drogowym. Eliminacje odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych. Drużyna ze Szkoły podstawowej w składzie Dominika Stanek, Jolanta Winiarska, Mateusz Krasowski oraz Paweł Kowalczyk. Gimnazjum reprezentowały Lidia Salamon, Gabriela Kuternoga i Paulina Dziok.
Po pisemnym teście z wiedzy teoretycznej, uczniowie ustnie odpowiadali na pytania z zasad udzielania pierwszej pomocy, po czym udawali się na tor sprawnościowy i miasteczko ruchu drogowego.
Nasi uczniowie uzyskali świetne wyniki. W kategorii szkół gimnazjalnych dziewczyny zajęły drużynowo trzecie miejsce. Zdobyły dyplom i puchar, a szkoła otrzymała gaśnicę.
Indywidualnie zarówno w kategorii szkół podstawowych jak i gimnazjalnych byliśmy bezkonkurencyjni. Paweł Kowalczyk i Paulina Dziok otrzymali w nagrodę rowery.
Wszyscy bardzo nam gratulowali i zazdrościli wygranej.
Waldemar Błażejowski
W dniu urodzin naszego Patrona szkoły, 18 maja 2017 roku , w Jego rodzinnym mieście – Wadowicach odbył się kolejny zlot szkół noszących Jego imię, w którym oczywiście wzięliśmy udział. Po wprowadzeniu sztandarów na Plac Jana Pawła II, uczestniczyliśmy w Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem ks. Abpa Marka Jędraszewskiego.
Następnie wysłuchaliśmy kilka koncertów. Pojawił się także urodzinowy tort z okazji urodzin Jana Pawła II, który wszystkim bardzo smakował.
Anna Maraj
10 maja 2017 roku odbył się VII Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł Gminnego Mistrza Ortografii. Uczestnikami byli wyróżnieni uczniowie klas gimnazjalnych z poszczególnych gimnazjów z terenu Gminy Frysztak. Tradycyjnie zmierzyli się z tekstem dyktanda o podwyższonym stopniu trudności, którego autorami byli nauczyciele z ZS w Stępinie – Anna Maraj i Krzysztof Winiarski. Motywem przewodnim dyktanda był krajobraz polskich Tatr. Bezbłędnie napisanej pracy niestety nie było, więc mistrz nie został wyłoniony. Kilku uczniów napisało prace na wysokim poziomie. Na podstawie łącznej liczby punktów po I i II etapie komisja konkursowa zwycięzcami orzekła:
I miejsce – Kinga Danek ZS Stępina
II miejsce – Faustyna Niemiec ZS Lubla
III miejsce – Jakub Fornal ZS Lubla
Poraz siódmy Honorowy Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Frysztak. Uczestnicy otrzymali dyplomy i cenne nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Frysztak – pana Jana Ziarnika, Dyrektorkę Gminnej Biblioteki Publicznej we Frysztaku – panią Jolantę Zarszyńską oraz Dyrektora ZS w Stępinie – pana Janusza Zarszyńskiego. Jako organizatorzy konkursu składamy serdeczne podziękowania współorganizatorom i polonistom, którzy przygotowywali uczniów do zmagań ortograficznych.
Anna Maraj
24 kwietnia 2017 roku grupka uczniów z Zespołu Szkół w Stepinie wraz z opiekunami - panią Anną Maraj i panią Bernadetą Zuzak uczestniczyła w spotkaniu Edukacyjno-Szkoleniowym z zakresu Ochrony Środowiska pt. "Zielona Polska", które odbyło się na Hali MOSiR w Łańcucie. Część edukacyjną prowadził Gerard Sawicki - przyrodnik i dziennikarz telewizyjny. Głównymi zagadnieniami poruszonymi na spotkaniu było wskazanie na czynniki wpływające na ukształtowanie się środowiska przyrodniczego obszaru, na którym leży Polska, skarby polskiej przyrody nieożywionej, najważniejsze zagrożenia przyrody i środowiska, gospodarka odpadami, problem smogu, ochrona różnorodności biologicznej czy profilaktyka. Dużą atrakcją dla zgromadzonej młodzieży była część rozrywkowa - występ artystyczny zespołu "MIG". Zaprezentowali oni największe hity disco-polo, m.in. "Miód malina". Wszyscy bawili się znakomicie - tańczyli i śpiewali. Po koncercie była możliwość otrzymania autografu i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z liderami zespołu, z czego oczywiście skorzystaliśmy.
Pomysłodawcą i inicjatorem wyjazdu był Wójt Gminy Frysztak - pan Jan Ziarnik, któremu składamy serdeczne podziękowania.
Anna Maraj
Wiktoria Piękoś, Małgosia Wojnarowska, Sylwia Janik, Kuba Trzeciak oraz Hubert Kudłacz reprezentowali naszą szkołę w IV Gminnym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej ‘WE ARE THE MUSIC 2017’, który odbył się 18 maja 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku.
Hubert Kudłacz „wyśpiewał” trzecie miejsce na podium w kategorii szkół podstawowych, Małgosia Wojnarowska otrzymała wyróżnienie, a Sylwii Janik została przyznana Nagroda Publiczności.
Gratulujemy uczestnikom konkursu. Wszyscy godnie sławili imię naszej szkoły. Dziewczynkom z klasy IV dziękuję za „dodawanie ducha” , za „trzymanie kciuków” na widowni. Mam nadzieję, że w następnym roku ich miejsce będzie na scenie.
Dziękujemy Panu Januszowi Czekajowskiemu - dyrektorowi Gimnazjum Publicznego nr 1 we Frysztaku oraz paniom Małgorzacie Filar i Annie Arciszewskiej za propagowanie języka angielskiego w połączeniu z umiejętnościami wokalnymi, a Jury za dostrzeżenie potencjału zarówno muzycznego jak i językowego w naszych uczniach.
Koledze Piotrowi Świradowi dziękuję za współpracę - za nadzorowanie dzieci od strony muzycznej; w następnych latach proszę o jeszczeJ
Szczegóły konkursu na stronie Gimnazjum nr 1 we Frysztaku http://gimnazjum.frysztak.pl/?p=2742
Małgorzata Tabak-Godek
Pod takim właśnie hasłem odbyła się 28 kwietnia 2017 roku akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Autorami montażu słowno-muzycznego była grupa młodzieży z klasy II gimnazjum, realizująca projekt gimnazjalny pod opieką pani Anny Maraj. Była to swoista lekcja historii. Uczniowie przypomnieli ważne wydarzenia, daty i postacie w formie wykładu, śpiewu, recytacji, scenki tematycznej oraz prezentacji multimedialnej. Grupa wzorowo wywiązała się z zakresu swoich obowiązków. Wykonała ciekawą dekorację, kotyliony, zaproszenia oraz przygotowała rekwizyty i stroje.
Uroczystość niosła przesłanie, że patriotyzm winniśmy pielęgnować w każdym dniu i jako naród tak żyć, żeby nasza ojczyzna rozwijała się duchem wolności, odpowiedzialności i wzajemnego szacunku.
Anna Maraj
27 kwietnia 2017 roku odbył się w Zespole Szkół w Stępinie Szkolny Konkurs Ortograficzny w kategorii: szkoła podstawowa i gimnazjum. Uczniowie zmierzyli się z tekstem dyktanda, którego autorkami były uczące języka polskiego nauczycielki: pani Danuta Pająk i Anna Maraj. Warunkiem zdobycia I miejsca, pióra dyrektora ZS w Stępinie i zaszczytnego tytułu Szkolnego Mistrza Ortografii było bezbłędne napisanie tekstu dyktanda, zarówno pod względem ortograficznym jak i interpunkcyjnym. Żaden z uczniów nie sprostał wymaganiom konkursowym, ponieważ pojawiły się nieliczne błędy. Wyłonione zostały miejsca na podium:
Szkoła Podstawowa:
I miejsce – Zuzanna Zajchowska – kl. VI
II miejsce - Alicja Budnik – kl. VI
III miejsce – Hubert Kudłacz – kl. VI
Gimnazjum:
I miejsce – Wiktoria Giera – kl. II
II miejsce – Kinga Danek - kl. II
Patrycja Kudłacz – kl. II
III miejsce – Anna Zdrada – kl. III
Zwycięzcy otrzymali dyplomy uznania oraz nagrody rzeczowe. Gimnazjaliści zakwalifikowali się na kolejny etap – gminny, który odbędzie się w sali posiedzeń Urzędu Gminy we Frysztaku 10 maja 2017 roku. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych ortograficznych sukcesów.
Anna Maraj
Lista dzieci zakwalifikowanych do Przedszkola Publicznego
w Zespole Szkół w Stępinie
Kliknij w obrazek
Po raz kolejny Zespół Szkół w Stępinie realizował programy edukacji antynikotynowej, które były skierowane do uczniów klas 0-IIIG oraz ich rodziców. Patronat nad projektami objęła Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Strzyżowie. Realizowano trzy programy w trzech grupach wiekowych:
1) Czyste powietrze wokół nas-kl.O
2) Nie pal przy mnie, proszę- kl.I-III
3) Znajdź właściwe rozwiązanie- kl.IV-IIIG.
Głównymcelem programu było zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów. Profilaktyka obejmowała też zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. Program został zrealizowany na godzinach wychowawczych, zajęciach dodatkowych poprzez różnorodne formy . W obrębie klas przeprowadzono po pięć zajęć warsztatowych, które wzbogacono o projekcje filmu ,pogadanki , prezentacje multimedialne oraz konkurs plastyczny na plakat antynikotynowy. Najciekawsze prace zostały umieszczone na gazetce ściennej. Rozpropagowano też wśród uczniów dostępne ulotki. Efektem realizacji programu było przyswojenie przez uczniów wiedzy o tym, że:
Za realizację programów edukacji antynikotynowych Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Strzyżowie ufundowała 12 lektur szkolnych, dzięki których biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór.
Danuta Pająk
4 kwietnia 2017 roku pan Marek Rysz – zastępca Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Strzyżowie przeprowadził w Zespole Szkół w Stępinie szkolenie instruktażowe dotyczące bezpieczeństwa i wzrostu świadomości o zagrożeniach i ochronie przeciwpożarowej „Stop pożarom traw”. Zwrócił się z prośbą do nauczycieli, aby w ramach lekcji wychowawczych i pogadanek tematycznych uświadamiali uczniów o niebezpieczeństwie, wynikającym z wypalania suchych traw, rowów, nasypów kolejowych i innych obszarów. Przekazał panu dyrektorowi materiał tematyczny w formie prezentacji multimedialnej i plakatów ostrzegawczych.
Pamiętajmy – ZIEMIA JEST TYLKO JEDNA – dbajmy o nią!
Anna Maraj
Dnia 28 lutego 2017 r. odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy II. Spotkali się z różnymi postaciami z bajek, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić podczas czytania.
Odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a następnie odbyło się pasowanie każdego ucznia na czytelnika. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej samodzielnie podpisali karty czytelnika. Na pamiątkę otrzymali dyplom, który będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.
Nasi nowi czytelnicy otrzymali od swoich starszych kolegów bajeczki, interesujące zakładki do książki i drobne upominki. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek.
Druga część imprezy czytelniczej to realizacja projektu ,,Bajkowa zgaduj- zgadula’’ przygotowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Skierowana ona była do uczniów klasy 0-III. Dzięki prezentacji multimedialnej uczniowie poznali wiele bajek i baśni. Mieli możliwość rozpoznać baśniowych przyjaciół. Dla wielu była to swoista reklama czytelnicza, ponieważ zainteresowanie bajkami znacznie wzrosło.
Wszystkich uczniów zachęcam do zaprzyjaźnienia się z postaciami bajkowymi, przeniesienia się w fantastyczny świat, poprzez czytanie bajek i baśni. Biblioteka szkolna zaprasza i czeka.
Danuta Pająk
Od wielu już lat Zespół Szkół w Stępinie stara się o budowę hali sportowej, która byłaby spełnieniem marzeń całej społeczności szkolnej, a także lokalnej.
Z inicjatywy Starosty Strzyżowa – pana Roberta Godka oraz zaangażowaniu mieszkańców wsi Stępina, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Rozwoju Lokalnego i Pomocy Społecznej „Góra Chełm” została zakupiona obok szkoły działka, na której obecnie trwają prace budowlane. Z ogromnym wsparciem Wójta – pana Jana Ziarnika oraz Rady Gminy Frysztak rozpoczęto budowę hali sportowej przy Zespole Szkół w Stępinie. Przetarg wygrała firma budowlana „GOR-BUD” z Gorlic, która od rana do późnych godzin popołudniowych, nie bacząc na pogodę, pracuje przy niwelacji terenu, zbrojeniu i wylewaniu ław i fundamentów hali. Z radością i zainteresowaniem obserwujemy postępy budowy. Mamy nadzieję, że w następnym roku szkolnym nasi uczniowie będą mogli korzystać z tej wspaniałej inwestycji i rozwijać swoje zainteresowania sportowe.
Dyrektor ZS w Stępinie
Janusz Zarszyński
Powered by aSc EduPage