Montaż słowno-muzyczny w Kościele parafialnym w Stępinie dla społeczności lokalnej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Montaż słowno-muzyczny w Kościele parafialnym w Stępinie
- 9
Zakończyliśmy konkurs plastyczny na plakat „11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości”.
Zakończyliśmy konkurs plastyczny na plakat „11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości”.
W dniu 08.11.2021 r. zebrała się komisja konkursowa w składzie: Pan Waldemar Błażejowski, Pani Anna Maraj i Pani Agnieszka Lenart. Komisja oceniła prace konkursowe i wyłoniła zwycięzców. Wszystkie prace były bardzo oryginalne i staranne, a niektóre z nich zaskakiwały pięknym i kreatywnym wykonaniem. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Natomiast dla pozostałych uczestników konkursu czekał drobny upominek.
Ostatecznie wyłoniono 11 laureatów.
Kategoria I (klasy 1 – 3):
I miejsce – Filip Grygiel (kl. II)
II miejsce – Milena Makuch (kl. II)
Gabriela Bykowska (kl. II)
III miejsce – Izabela Matysik (kl. I)
Gabriela Winiarska (kl. I)
Kategoria II (klasy 4 – 8):
I miejsce – Dagmara Sokołowska (kl. VII)
Wojciech Petka (kl. VI)
II miejsce – Julia Godek (kl. VIII)
Izabela Froń (kl. V)
III miejsce – Julia Bykowska (kl. IV)
Zuzanna Krasowska (kl. VII)
Serdecznie dziękuję za udział w konkursie i gratuluję zwycięzcom!
Agnieszka Lenart
15
Polsko, Ojczyzno nasza! Montaż słowno - muzyczny.
- 9
24 październik - 11 listopad - ŚWIATOWE DNI ORIGAMI
Origami to japońska sztuka składania papieru. Pochodzi od słów oru (składać) i kami (papier). Tradycyjne origami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Ten rodzaj sztuki jest w Japonii obowiązkowym przedmiotem w szkole. Japończycy, uważają bowiem, że origami pomaga w nauce matematyki i geometrii. Ćwiczy dokładność, sprawność manualną, uwagę oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności.
Z niełatwą sztuką składania papieru zmierzyli się na lekcji matematyki uczniowie klasy IV i V. Zadania te wymagały od uczniów nie lada cierpliwości, precyzji i koncentracji. Złożone papierowe konstrukcje sprawiły uczniom wiele radości i pozwoliły im uwierzyć we własne możliwości.
5
Centrum Badania Opinii Uczniowskiej (CBOU) w akcji.
Z okazji Światowego Dnia Statystyki w Zespole Szkół w Stępinie uczniowie klasy VII przeprowadzili badania opinii uczniowskich. Przygotowania rozpoczęli od sporządzenia ankiety i ustalenia formy zbierania odpowiedzi. Następnie wyruszyli do swoich kolegów, koleżanek i nauczycieli w celu przeprowadzenia ankiety. Uczniowie rozwijali swoje umiejętności matematyczne, ale musieli także wykazać się dużą odwagą oraz kulturą osobistą podczas zadawania pytań. Swoje prace zakończyli zestawieniem i analizą danych w postaci diagramów procentowych.
Wyjazd klasy 5 i 6 na kręgle do Dobrzechowa
5 listopada 2021 r. klasy 5 i 6 odwiedziły w ramach wolontariatu Schronisko w Wysokiej Strzyżowskiej "Azyl u Majki" w celu przekazania zebranej od wszystkich uczniów naszej szkoły karmy dla psów. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do kręgielni w Dobrzechowie. Dwugodzinna gra na trzech wyznaczonych torach przysporzyła wszystkim wiele radości. Niektórzy poraz pierwszy grali w kręgle a mimo to radzili sobie świetnie. Zdrowa rywalizacja, pizza i napoje sprzyjały dobrej zabawie i integracji zespołów klasowych.
Anna Maraj
7
Z pomocą w Schronisku "Azyl u Majki"
Dziękuję wszystkim Rodzicom, Nauczycielom i Uczniom Zespołu Szkół im. Jana Pawła II
w Stępinie, którzy otworzyli swoje serca i razem tak licznie, z wielkim zaangażowaniem włączyli się do akcji charytatywnej na rzecz zwierząt. Wszystkie zebrane rzeczy zostały przekazane dla Schroniska ,,Azyl u Majki’’ w Wysokiej Strzyżowskiej. Serdecznie dziękuję za pomoc i wsparcie tej akcji.
Patrycja Bobek
9
O pasowaniu pierwszaków słów kilka…
O pasowaniu pierwszaków słów kilka…
Minął już jakiś czas od dnia, gdy najmłodsi uczniowie naszej szkoły złożyli swoje pierwsze ślubowanie w obecności rodziców, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów. Pasowania symbolicznym ołówkiem na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Stępinie dokonał pan dyrektor, mgr Waldemar Błażejowski. Pierwszoklasiści otrzymali legitymacje szkolne, dyplomy, medale i wiele prezentów od przedszkolaków, przyjaciół z II i III klasy oraz rodziców i wychowawczyni. Po części artystycznej, którą przedstawili uczniowie klasy I, rodzice zaprosili swoje pociechy na słodki poczęstunek i w tak miłej atmosferze upłynął czas świętowania.
15 października pozostanie na długo w pamięci i sercach bohaterów tego wyjątkowego wydarzenia oraz ich rodziców.
Wychowawczyni: Anastazja Godek-Ziajor
29
Sprawozdanie z przeprowadzonej zbiórki publicznej przez wolontariuszy z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie
Sprawozdanie z przeprowadzonej zbiórki publicznej przez wolontariuszy
z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w StępinieW dniach od 20 października do 27 października 2021 r. wolontariusze z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Stępinie przeprowadzili z ramienia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zbiórkę publiczną na terenie szkoły, gminy Wiśniowa i Frysztak. Pieniądze zbierane były do 9 puszek kwestarskich. Kwestujące 3 sztaby wolontariuszy spotkały się z życzliwością uczniów i ich rodziców, dyrektorów szkół, urzędów i innych publicznych instytucji, którzy dobrowolnie chcieli wesprzeć fundację. Łącznie udało się zebrać 916,27 zł. Dziękuję uczniom z naszego zespołu szkół za duże zaangażowanie i chęć przeprowadzenia kwesty pomimo trwającej pandemii. Słowa podziękowania kieruję także do Wójta Gminy Wiśniowa i Wójta Gminy Frysztak oraz Dyrektorki Gminnej Biblioteki Publicznej we Frysztaku, którym zostały przekazane puszki na dobrowolne datki dla pracowników urzędu. Podobnie jak w ubiegłych latach z życzliwością i empatią przyjęły nas sąsiednie szkoły w Cieszynie, Gogołowie i Lubli, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Dziękujemy dyrekcji szkół za zrozumienie i wsparcie. Nasi uczniowie wzorowo wypełnili swoje misje, nie wstydzili się kwestować i w ten sposób wesprzeć uzdolnioną młodzież. Ogólnie, kwesta przebiegła zgodnie z regulaminem zbiórki publicznej. Komisyjnie zostały otwarte puszki, przeliczone pieniądze i przekazane fundacji. Mamy nadzieję, że w następnym roku również włączymy się w dzieło budowy żywego pomnika Jana Pawła II i przeprowadzimy kwestę w sprzyjających warunkach. Jako szkoła nosząca zaszczytne imię Św. Jana Pawła II chcielibyśmy nadal współpracować z fundacją i wspierać Państwa działalność.
Pełnomocnik ds. zbiórki publicznej
Anna Maraj
18
KONKURS PLASTYCZNY
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO NA PLAKAT
„11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości”
Cel konkursu:
1. Rozbudzanie postaw patriotycznych poprzez rozwijanie wyobraźni plastycznej.
2. Rozwój umiejętności plastycznych i wrażliwości artystycznej wśród dzieci i młodzieży.
3. Stworzenie płaszczyzny do prezentacji własnych dokonań twórczych.
Organizator konkursu: P. Agnieszka Lenart
Adresaci konkursu:
Konkurs adresowany jest dla wszystkich chętnych dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Stępinie i będzie oceniany w następujących kategoriach wiekowych:
v kategoria I: klasy 1 – 3,
v kategoria II : klasy 4 – 8.
Zasady uczestnictwa:
1. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu o tematyce nawiązującej do obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
2. Każdy uczestnik może złożyć maksymalnie 1 pracę konkursową.
3. Technika wykonania plakatu dowolna.
4. Format plakatu - kartka A4.
5. Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Stępinie dokona oceny zgłoszonych prac i wyłoni zwycięzców, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
v zgodność wykonanej pracy z hasłem konkursowym,
v staranność, pracochłonność, oryginalność i pomysłowość wykonania,
v ogólne wrażenia estetyczne.
Sposób i termin składania prac:
1. Prace konkursowe należy składać do 5 listopada 2021 r. u organizatora konkursu (z tyłu plakatu należy wpisać swoje IMIĘ, NAZWISKO i KLASĘ).
2. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 10 listopada 2021 r.
3. Dla uczestników zwycięskich prac przewidziano nagrody i wyróżnienia. Ponadto każda osoba biorąca udział w konkursie zostanie nagrodzona przez organizatora punktami dodatnimi z zachowania.
4. Zwycięskie plakaty będą umieszczone na tablicy upamiętniającej obchody Narodowego Święta Niepodległości. Zdjęcia zwycięskich prac znajdą się również na stronie internetowej szkoły.
ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W KONKURSIE
Agnieszka Lenart
„LAUDATE DEUM” W HOŁDZIE ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II
Zuzia Długosz reprezentuje naszą szkołę w XIX edycji KONKURSU POLSKIEJ I OBCOJĘZYCZNEJ PIOSENKI RELIGIJNEJ „LAUDATE DEUM” W HOŁDZIE ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II pod honorowym patronatem Księdza Biskupa Jana Wątroby i Podkarpackiego Kuratora Oświaty Pani Małgorzaty Rauch.
Trzymamy kciuki!!!
Zuzia dziękuję za współpracę
M. T-G
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej
15 października 2021 roku w Zespole Szkól w Stępinie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość tą połączono z 43. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża, wielkiego nauczyciela i patrona naszej szkoły. Przypomniane zostały wartości , jakie przekazał nam Jan Paweł II oraz jak doszło do powstania Komisji Edukacji Narodowej.
Następnie przewodnicząca szkoły złożyła życzenia wszystkim nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji. Do życzeń dołączyli się też przedszkolaki. Uczniowie klasy VII przygotowali montaż słowno- muzyczny, w którym przedstawiono scenki z życia szkolnego, oczywiście w krzywym zwierciadle.Były też humorystyczne piosenki o nauczycielach.
Serdeczne życzenia przekazała także przewodnicząca Rady Rodziców. Było też uroczyste, szkolne pasowanie pana dyrektora połączone z testem sprawdzającym, który zdał na ocenę celującą.
Na koniec głos zabrał dyrektor szkoły p.Waldemar Błażejowski, który swoje przemówienie skierował do wszystkich pracowników szkoły. Były to życzenia, podziękowania i dowody uznania w postaci nagród.
Danuta Pająk
17
Zbiórka
Zbiórka
Pełna miska dla schroniska! Pomóż nam przetrwać zimę!
Zbiórka dla Schroniska ,,Azyl u Majki’’ w Wysokiej Strzyżowskiej. Zbieramy karmę dla psów. Karma: (sucha karma, karma w puszkach, makarony, kasza). Pokarm prosimy przynosić do Sekretariatu Zespołu Szkół w Stępinie. Zbiórka trwa do 5 listopada 2021r.
Patrycja Bobek
Wycieczka do Pijalni Czekolady i kina Helios w Krośnie
Wycieczka do Pijalni Czekolady i kina Helios w Krośnie
6 października 2021 r. odbyła się grupowa wycieczka- uczniów klas I-III i przedszkolaków. Była ona bardzo wyczekiwana przez dzieci. Z uśmiechem na twarzy i dobrym humorze, wyruszyliśmy do Pijalni Czekolady M. Pelczar Chocolatier w Korczynie.
Na miejscu czekało na dzieci wiele czekoladowych i słodkich niespodzianek. Dzieci miały możliwość degustacji różnych smaków czekolad- odgadywały różne nuty smakowe występujące w czekoladzie. Pani cukiernik przybliżyła nam cały proces produkcji czekolady od ziarna do tabliczki, był on zaskoczeniem dla dzieci, ponieważ okazał się on trudnym i długim przebiegiem. Nie spodziewaliśmy, ile pracy czeka cukiernika, zanim ziarno kakaowca stanie się czekoladą. Poznaliśmy również historię czekolady. Dzieci były bardzo zainteresowane tematem i zadawały dużo ciekawych pytań.
Dzieci miały okazję na żywo zobaczyć 3 metrowe drzewo kakaowca, dowiedzieć się i zobaczyć w jakich częściach świata one rosną, poznać na żywo skrócony proces wytwarzania czekolady. Obejrzeliśmy również film, który przybliżył nam informację na temat tego, skąd pochodzi kakao. W planie wycieczki przewidziany był również czas na zakup różnych słodkości: czekolad, pralin, trufli i wielu, wielu innych słodkości.
To nie był jednak koniec naszej wycieczki. Na koniec naszej słodkiej wyprawy, udaliśmy się do kina Helios na projekcję filmu pt. ,,Psi Patrol’’. Wszystkim bardzo spodobało się, jak bohaterskie psy wraz z chłopcem ratują świat. Po obejrzeniu filmu, wróciliśmy szczęśliwie do szkoły.
Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci!
Patrycja Bobek
14
Wyjazd na kręgle z okazji Dnia Chłopaka
Wyjazd na kręgle z okazji Dnia Chłopaka
30 września 2021 roku uczniowie klasy VII byli na kręgielni w Dobrzechowie. Celem wycieczki byłamożliwość poznawania sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu, uczenie się kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych,usprawnienie umiejętności gry w kręgle, ćwiczenie precyzji, zręczności, zdrowa rywalizacja połączona z zabawą.
Był to wyjazd integracyjny z okazji Dnia Chłopaka. Zbijanie kręgli i zdobywanie punktów okazało się wielką frajdą,tym bardziej, że najlepszy gracz z każdego toru miał otrzymać nagrodę ufundowaną przez Kręgielnię. Najlepszymi byli Szymon, Gabryś i Julka. Otrzymali oni smycz do kluczy.Współzawodnictwo na torze okazało się świetną zabawą, a dwie godziny pobytu minęły bardzo szybko.
Wszyscy chłopcy otrzymali od dziewczyn medale i słodycze.
Podczas gry był czas na konsumpcję pizzy i nie tylko…! Wszystkim dopisywał apetyt i poczucie humoru.
Danuta Pająk
5
Narodowe Czytanie 2021
Narodowe Czytanie 2021
30 września odbyła się w naszej szkole kolejna już edycja Narodowego Czytania literatury polskiej. Tegoroczna lektura to dramat Moralność pani Dulskiej, autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Centralna uroczystość z udziałem Pary Prezydenckiej odbyła się 4 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
Podczas wspólnego czytania Moralności Pani Dulskiej z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy na scenie wystąpili uznani artyści.
My również przygotowaliśmy krótką inscenizację z udziałem naszych uczniów – szkolnych i utalentowanych artystów. Na scenie pojawili się:
Pani Dulska – Zuzanna Ziobrowska
Pan Dulski – Michał Danek
Zbyszko – Szymon Stanek
Hesia – Magdalena Warchoł
Mela – Julia Makuch
Hanka – Julia Furtek
Rolę konferansjera, który odczytał nam didaskalia, czyli tekst poboczny, powierzyliśmy Szymonowi Gryglowi.
Krótko o życiu Gabrieli Zapolskiej i utworze, które zostało wybrane do tegorocznej akcji Narodowego Czytania opowiedziały panie polonistki – Danuta Pająk i Anna Maraj. Swoim ubiorem podkreśliły odległe nam już czasy, w których rozgrywa się akcja komedii. Odegrane przez uczniów w sposób humorystyczny scenki pokazały komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silną wymowę społeczną utworu.
Mimo upływu kolejnych dziesięcioleci sztuka nie straciła na swojej aktualności. To ponadczasowy i uniwersalny obraz ludzkich przywar, ułomności charakteru. Dulska jako uosobienie cech powszechnie uznawanych za godne potępienia pozostaje od ponad stu lat żywym obrazem postaw społecznych aktualnych w każdym czasie i miejscu.
Dziękujemy uczniom klasy VII za zaangażowanie w tegoroczną akcję Narodowego Czytania i zachęcamy WSZYSTKICH do zaprzyjaźnienia się z książką, której wartość jest nieoceniona.
Anna Maraj
25
Bezpieczeństwo na wsi
Bezpieczeństwo na wsi
29 września 2021r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów kl. I-III z pracownikiem placówki KRUS w Strzyżowie. Celem tego spotkania była pogadanka na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać dzieci podczas pracy i zabaw na terenie gospodarstwa oraz uświadomienie uczniów o pracach zabronionych dla nich.
Tematyka spotkania była bardzo trafna i cenna, gdyż większość uczniów pomaga swoim rodzicom w pracach rolnych. Dzięki zagadnieniom omówionym na spotkaniu, uczniowie zostali uświadomieni o zagrożeniach, jakie mogą na nich czekać przy pracy z maszynami rolniczymi, czy zwierzętami.
Krótki film animowany przybliżył uczniom wypadki, które mogą wydarzyć się na wsi. Na podsumowanie zajęć uczniowie otrzymali ciekawe, tematyczne kolorowanki oraz odblaski, dzięki którym będą lepiej widoczni.
Wychowawcy kl.I-III
9
KONKURS
Ognisko na dobry początek
Czy dobrze znaleźć się w czwartej klasie? To pytanie może budzić szereg wątpliwości, szczególnie u uczniów, którzy do tej pory mieli zajęcia prawie tylko z jedną panią. Aby przełamać ewentualne obawy postanowiliśmy z klasą czwartą zorganizować ognisko na dobry początek. Na godzinie wychowawczej wyruszyliśmy nad rzekę, gdzie czekał na nas ułożony stos drzewa. Ognisko zaczęliśmy od przygotowania kiełbasek i ziemniaków. Nie było łatwo, ponieważ trzeba było je obrać, a nie każdy jest w tym dobry. Następnie ziemniaki zostały posmarowane masłem, posypane przyprawami i wrzucone do ogniska, w którym piekły się do końca zajęć. Nie był to jednak dobry pomysł…. W tym samym czasie piekły się kiełbaski, które zostały zjedzone z apetytem. Kolejnym punktem były zabawy ruchowe. Chętnie wszyscy braliśmy w nich udział, gdyż jesteśmy bardzo „energetyczni” . Czas niestety szybko minął i nim zdążyliśmy się obejrzeć , musieliśmy wracać na zajęcia. Dobrze, że pogoda nie spłatała nam figla i mogliśmy zrealizować nasz plan - ognisko klasowe. Takie wydarzenie daje nadzieję na to, że w klasie czwartej też może być fajnie.
P.S Dziękujemy panu konserwatorowi za pomoc.
Wychowawczyni klasy czwartej.
Zarządzenie
Archiwum Aktualności